Co je to vrtačka, ví každý. Je to stroj, s jehož funkcí se seznamují už děti ve školách a posléze studenti a učni ve středních odborných učilištích. Uchopit do ruky vrták, upnout jej do sklíčidla a vyvrtat kruhový, respektive válcový otvor, je činnost, kterou zvládne kde kdo, ale to ještě neznamená, že zhotovený otvor má dokonalý tvar a velmi jemný povrch. Vrtáky jsou totiž určené pro relativně nepřesnou práci, a takovéto otvory slouží zejména pro šroubové spoje. Šroub se tudy protáhne s větší vůlí a na nepřesné kruhovitosti tolik nezáleží.
Jiná situace nastává v okamžiku, kdy je zapotřebí zhotovit naopak otvor velmi přesný. Takový, aby posloužil pro vzájemnou interakci s nějakou hřídelí. Hřídel musí mít vůči otvoru minimální vůli a vzájemný spoj musí být pohyblivý, s minimální úhlovou tolerancí výkyvu do stran. Jako jeden z příkladů bychom mohli uvést valivá ložiska, píst v tlakovém lisu anebo klikovou hřídel v motoru automobilu.
Jak vyrobit přesný otvor
Ve strojírenství se postupuje tak, že se nejprve předvrtá otvor menšího průměru vrtákem, a do otvoru se pak nasadí další dva nástroje – výhrubník a výstružník stavitelný. Výhrubníky a výstružníky jsou vícebřité nástroje, které zhotoví otvory potřebné jakosti, v mnoha řešeních kovových obrobků. Využívají se jak v kusové, tak v sériové výrobě, a uplatní se všude, kde vrtáky nestačí. Mohou to být i situace, kdy například majitelé veteránů a dalších technických vymožeností, se nemohou spoléhat na náhradní díly v prodeji, a musí si poradit sami.
Výhrubníky jsou již speciální strojírenské nástroje, které se v běžných domácnostech a kutilských dílnách sice nevyskytují tak hojně, ale to neznamená, že byste je nemohli mít doma v případě potřeby i vy. Jsou sice dražší, než vrtáky, ale rozhodně nejsou cenově nedostupné a předražené.