Vzdělání v naší zemi je bezplatné, a je to tak dobře. Vzdělání je jedním ze základů, které můžeme našim dětem předat. Jen tak se z nich stanou lidé, kteří mají velký rozhled a dokážou tak pochopit události v jejich širších souvislostech. Vzdělané národy si v historii vedly vždy lépe než ty, u kterých vzdělání bylo vyčleněno jen pro určitou skupinu obyvatel. Po střední škole mají studenti nepřeberné možnosti, kam se dále vydat. Mezi základní cesty, kterými se vydává většina mladých lidí je medicína, učitelství či studium práv. V dnešní době se k tomuto výčtu přidává ještě studium IT technologií a studium ekonomie.
Během studia na vysoké škole mohou studenti téměř bezplatně navštívit cizí země, ve kterých poznají studium zase z jiné strany. Je na nich, jak dlouho chtějí v cizině zůstat. Něco z nabídky je omezeno jen pro určitou skupinu zájemců. Hlavně proto, že i když k této nabídce má přístup každý, je nutné vybrat ty, kteří si „tuto možnost zaslouží“. Přeci jen, jedná se o poměrně drahou záležitost, která vyžaduje určitou dávku zodpovědnosti. Množství míst, které mohou být studenty obsazeny je také omezené, proto je potřeba připravit určité výběrové řízení.
Obvykle se s tímto výběrem spojuje také test jazykových schopností, které mají potvrdit to, že se student v cizí zemi domluví a nebude úplně izolovaný. Po návratu z ciziny je ale většina studentů nadšena a obvykle jsou rádi, že se k této cestě rozhodli. Tuto cestu si pak studenti často vypisují i do životopisů a obvykle se tak jedná o velkou výhodu při jejich výběru. Často jsou však tyto cesty do ciziny spojeny s povinnostmi zařídit si plno papírů, ale také třeba i očkování a další detail, o kterých běžně ani nepřemýšlíte. Pravděpodobně ale všechny tyto starosti pak stojí za všechno to, co v cizině zažijete a co si odnesete s sebou.