Rodiče, kteří svým ratolestem nakupují elektroniku, například mobilní (chytré) telefony, tablety a notebooky, mohou snadno přehlédnout nebezpečí, které se skrývá nikoli v samotném přístroji, nýbrž v jeho připojení k Internetu. Děti bývají velmi zranitelné a mohou tu doplatit na některé jevy spojené s trestnou činností. Dalším problémem je závislost na virtuálních hrách nebo pohybu na sociálních sítích, dotyčné oběti pak ztrácí pojem o skutečné realitě a vnímají tu virtuální jako pravdivou a věrohodnou, což vůbec tak být nemusí.
Dejte svým dětem možnost, aby si hrály bezpečně a hlavně tak, jak jsme to zažívali my, když jsme byli malí, anebo alespoň naši rodiče. Mnohem bezpečnějším herním prostředím je například pískoviště pro děti.
Jak zabezpečit dětské pískoviště
Krycí plachta – nezapomínejte pískoviště zakrýt vhodnou plachtou, aby si z něj neudělaly volně pobíhající kočky toaletu.
Bezpečný písek – ne každý písek je pro dětská pískoviště vhodný. Používejte ten, co je k tomu speciálně určený, zejména křemičitý z pískových lomů, který není kontaminovaný hliníkem, olovem, kadmiem a dalšími zejména těžkými kovy.
Vhodné umístění – dětské pískoviště byste měli umístit tam, kde je spíše závětří, a kde bude chráněné jak před větrnými poryvy, tak i částečně před dešťovými srážkami. Pokládejte jej spíše na jihovýchodní stranu pozemku, která je krytá domovní zdí nebo pergolou či altánem, protože nejsilnější vítr a lijáky přichází od severozápadu.
Nechte děti hrát naboso – velmi zdravé je hraní naboso, dejte dětem možnost vyzout se z bot a užít si přirozeného kontaktu se zemským povrchem. Tomu byste ale měli patřičně přizpůsobit i okolí pískoviště, aby se tu nepovalovaly střepy, zvířecí exkrementy a některé drobné, zejména ostré kovové či plastové předměty, které by mohly způsobit poranění chodidla.