Kratom je oblastní název fermentovaných listů velmi vysokého tropického stromu, jehož výška přerůstá jedenácti podlažní bytový dům. Jeho přirozenou domovinou jsou deštné tropické pralesy Malajsie, Kambodži, Indonésie, Thajska, Vietnamu a Filipín. Kratom obsahuje látky, které stimulují organismus k lepšímu soustředění a duševní či fyzické výkonnosti, ovšem není to bez rizika. Neuvážené užívání kratomu může přerůst až v drogovou závislost, s podobnými příznaky, jako u opiátů. Proto je třeba v první řadě upozornit na tuto skutečnost každého, kdo jej chce užívat častěji a pravidelně. Nebezpečná je zejména kombinace s některými syntetickými léky a s alkoholem.
V současné době je prodej kratomu v České republice povolen, ovšem podstatné je uvědomění, že jeho užívání by mělo mít upravený rámec a mělo by být postaveno na základě zdravého selského rozumu. Ostatně, toto se týká nejen kratomu, ale i konzumace alkoholu, kávy a kofeinových nápojů či cigaret s obsahem nikotinu.
Druhy kratomu – jestliže máte zájem kratom vyzkoušet, anebo si jej pořídit čistě ze zvědavosti a mít jej doma jako exotickou kuriozitu, doporučujeme seznámit se s jeho druhy, které se na trhu objevují.
Kratom se rozlišuje především podle barvy fermentovaných listů a podle způsobu zpracování (fermentace) na zelený, bílý, žlutý a červený. Každý z nich vykazuje odlišné účinky na organismus, například zelený se hodí spíše pro podporu paměti a tvořivých schopností, bílý posiluje fyzickou výkonnost, žlutý schopnost soustředit se na přijímání nových informací a červený je považován za nejsilnější a vhodný spíše pro toho, kdo se s tímto fenoménem již blíže seznámil.
Ať už si vyberete jakýkoli druh fermentovaných listů, nezapomínejte, že jeho užívání je nutné nebrat na lehkou váhu a s dávkováním to nepřehánět, tak, jak to platí pro všechny ostatní legálně dostupné alkaloidy.