Tip na výlet? Zajděte s dětmi do parku, lesa nebo někam do přírody, kde zpívají ptáčci své jarní písničky. S přicházejícím jarem se ozývají ze všech koutů. Budete-li si jich více všímat, za nějaký čas zjistíte, že ptáčky poznáte nejen podle vzhledu, ale i podle zpěvu. Pomoci v poznávání nám může nějaká knížka o ptácích nebo internet, kde si nejrůznější ptáčky zadáme do vyhledavače. Vyhledané fotografie, obrázky, články, ale i nahraná videa s jejich zpěvem můžeme porovnávat se skutečnými ptáky, které uvidíme v přírodě. Některé ptáky už bezpečně poznáme z keřů, stromů a krmítek před naším domem.
Jsou to například vrabci, sýkorky, holubi, hrdličky, kosi. Další druhy, ty méně časté, si můžeme takto vyhledat a dozvědět se o nich něco více. Pak je najednou začneme i vídat. Brhlíka lesního – s modravým peřím na zádech a žlutooranžovým bříškem je velice zajímavý. Jako jediný se dokáže pohybovat po stromech také obráceně – hlavou dolů. Hýla obecného s nápadně načervenalým bříškem určitě nepřehlédnete. Ne nadarmo se o někom říká, že má hýla – červený nos. Samičky ptáků jsou většinou barevně méně nápadné, aby byly více v přírodě chráněné při hnízdění, kdy snášejí vajíčka.
Dále například zjistíme, že čížek lesní, malý zelenavý ptáček s černou jakoby čepičkou na hlavě, má zvonivý zpěv s trochu posmutnělým nádechem. Mohli bychom si ho lehce splést se zvonkem zeleným, jehož barva je také zelenavá. Nemá však černou skvrnku na hlavě jako čížek. Jeho zpěv se podobá zvonění malého zvonečku. Slavík má opravdu čistý zpěvný hlas. Není tedy divu, když se o dobrém zpěvákovi řekne, že zpívá jako slavík. O tom, že je ptačí zpěv inspirující, svědčí i svátek Den ptačího zpěvu, který připadá na 1. května. Pro lepší zapamatování si jednotlivých druhů ptáků dětem mohou pomoci také omalovánky nebo nejrůznější říkanky a písničky. Hodně hezkých a zajímavých chvil s ptačími trylky.